KicsiKözepesNagy

Galandférgesség

A galandféreg szalagszerű teste a megtapadásra szolgáló fejből és az ebből kisarjadzó ízekből áll. A kifejlett férgek a kutyák bélcsatornájában, lárváik a köztigazdák izomzatában, testüregeiben, központi idegrendszerében tartózkodnak. Méretük néhány millimétertől több méter hosszúságig terjedhet.
A kutya galandféreg fertőzöttségének jelentősége egyrészt abban áll, hogy a parazita, fejlődése ciklusa során megtelepedhet az emberben, akár súlyos kórformákat is kialakítva. Másrészt a vágóállatokat fertőzve, azok húsának fogyasztását lehetetlenné teszi.

A háromtagú galandféreg az emlősök legrövidebb, mindössze 2,5-6 mm-es, 3 ízből álló galandférge. Végleges gazdája a kutya, amelynek vékonybelében nagy számban jelen lehet. Ennek ellenére klinikai tüneteket ritkán okoz. Az ivarérett férgek petékkel teli utolsó íze leválva a külvilágra jut. Innen a növényevőkbe, illetve az emberbe kerülve, a testüregekben különböző nagyságú, súlyos betegségeket is okozó tömlőket, hólyagokat képez. A kutya a fertőzött vágóállatok nyers zsigereinek fogyasztásával fertőződik.

Az uborkamagképű galandféreg nevét a levált, mozgásra képes, petékkel teli, vöröses színű ízek alakja miatt kapta. A kifejlett alakok a 45 centiméteres hosszúságot is elérhetik.
A kutya egyik gyakori élősködője, de az ebekben tüneteket általában nem okoz. Előfordul azonban emberben (főleg gyerekekben) is.
Az érett ízek kivándorlása a végbélnyílásnál viszkető érzést okoz, ezért ilyenkor az állat "szánkázhat". Vagyis hátulsó felét leszorítva, elülső lábaival húzza magát a talajon.
Köztigazdája a bolha, amelynek szétrágásakor jutnak a féreg fejlődési alakjai a kutya szájüregébe. Az ember az arc megnyalásakor vagy simogatáskor fertőződhet.

A kutyák galandférgességét még számos más a Taenia-nemzetségbe tartozó faj is okozhatja. Ezek köztigazdái különböző állatfajok (sertés, juh, nyúl, rágcsálók), amelyek nyers zsigereinek fogyasztásával fertőződhet a kutya. A kifejlett férgek az ebekben általában nem okoznak megbetegedést, de a fejlődési alakok különböző kórformákat alakíthatnak ki a vágóállatokban és az emberben. A fertőzés előfordulása inkább az idősebb állatokban jellemző.

A galandférgek elleni küzdelem három alapelve:
- Meg kell akadályozni, hogy az ebek a köztigazda állatokat, illetve azok szerveit, vágási hulladékait nyersen elfogyasszák.
- Kutyáink rendszeres féregtelenítésével lehet az emberi fertőződés esélyét csökkenteni, az ivarérett férgek kifejlődését, és azok petéinek a környezetünkbe kerülését megakadályozni.
- Az uborkamagképű galandféreg okozta fertőzés elkerülésének nélkülözhetetlen eszköze az ebek rendszeres bolhamentesítése.

Forrás: Dr. Vainer Attila - Dr. Vau

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges!