KicsiKözepesNagy

Gennyes méhgyulladás

A szukák meglehetősen gyakran előforduló megbetegedése, amely sokszor csak radikális műtéttel orvosolható.
Kialakulásának oka általában az, hogy a hüvely felől baktériumok kerülnek a méh üregébe. Amennyiben a szerv ellenálló képessége valamiért csökkent mértékű (tüzelés), a kóros folyamatokra még nagyobb az esély.
A méhnyak (ez köti össze a hüvelyt a méhvel) minden egyes ivarzáskor néhány napig nyitott állapotban van. A fertőző ágensek ilyenkor juthatnak a méhbe. A tünetek megjelenése, a kórokozók elszaporodása után, a tüzelést követő néhány héten belül figyelhető meg.
A betegség előfordulásának másik jellemző időszaka az ellés környékére tehető. A méh üregében bennmaradt váladék, a magzatburokdarabok a baktériumok részére kiváló táptalajt jelentenek.
Egyes hormonok mennyiségének növekedése a méhnyak nyitottságát és a méhnyálkahártya elfajulását, ezzel a védekező képesség csökkenését eredményezi. A koncentráció emelkedése egyaránt elképzelhető belső (petefészek ciszta) és külső (hormonkezelés) okok miatt.
Bármelyik hajlamosító tényező következtében jön létre a megbetegedés, a megfigyelhető tünetek legtöbbször hasonlóak. Az állat általános állapota romlik. A kutya étvágytalan, kedvetlen, elesett. Időnként hányás, lázas állapot is előfordulhat. Ezek a változások nem jellemzőek, más betegségek esetén is megfigyelhetők. A méhgyulladás gyanúját az alapozza meg, ha a kritikus időszakok valamelyikéről van szó vagy a fenti kórelőzményi adatok előfordulnak, és kóros hüvelyváladék, valamint a vízfogyasztás és az ürített vizelet mennyiségének növekedése tapasztalható. A kifolyás ilyenkor bűzös, gennyes, zöldesbarna, esetleg szövetcafatokat tartalmaz. A beteg állatok akár több liter vizet is megihatnak, és ennek megfelelő gyakorisággal pisilnek is. A megvastagodott méh a has áttapintásakor sokszor érezhető.
Egyes tünetek azonban hiányozhatnak. Van a méhgyulladásnak egy speciális esete, amikor a korábban nyitott méhszáj utólag záródik. A keletkezett váladék kiürülésére így nincs mód. (Nincs hüvelyfolyás!) A kóros tartalom a méh üregében pang, annak térfogatát többszörösére kitágítja. Egy közepes méretű kutya normálisan 1-2 cm átmérőjű méhe akár karvastagságú, gennyel telt tömlővé alakulhat át.
A diagnózis felállításához hozzásegíthet a vér elemzése. A fehérvérsejtek száma kifejezetten megemelkedik ilyenkor. A kórjelzés legbiztosabb eszköze azonban az ultrahangos vizsgálat.
A konzervatív kezelést jó általános állapotú, további tenyésztésre szánt, fiatal állatoknál, a betegség enyhébb eseteiben érdemes megpróbálni. Ez antibiotikumok, méhösszehúzó szerek adagolását és méhöblítés alkalmazását jelenti.
Ha a kórfolyamat már előrehaladt, a méhfal nagy valószínűséggel károsodott és a beteg állapota sem kielégítő, csak a műtéti megoldás vezethet eredményre.

Forrás: Dr. Vainer Attila - Dr. Vau

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges!