KicsiKözepesNagy

Hormonális eredetű bőrbetegségek

Ezek a kórfolyamatok tipikus esetben közös jellemzőkkel bírnak:
Az elváltozások lassan, fokozatosan alakulnak ki, és nem gyulladásos jellegűek. A tünetek (szőrhullás, szőrhiányos részek) a testen szimmetrikusan fordulnak elő. A szövődményektől mentes eseteken viszketést nem tapasztalunk.
A szuka kutyáknál a nemi hormonok hiánya és túltermelődése egyaránt szőrhullást, szőrhiányos foltokat okozhat. Az első esetben hormonkészítmények adagolása, míg a másodikban az ivartalanítás jelenthet megoldást a problémára.
Rejtett heréjű kanok esetében a le nem szállt here idősebb állatban eldaganatosodhat. A képződő daganatsejtek általában hormontermelésre képesek. Az általuk előállított női hormonok hatására feminizációs jelenségek (az emlők megnagyobbodása), valamint bőrtünetek és szimmetrikus kopaszodás jelentkeznek.
A betegség megelőzhető, illetve kezelhető a rendellenes helyen található here műtéti eltávolításával.
A mellékvese kéregállomány hormonjainak túltermelődése, a Cushing-kor az egyéb tünetek (elhízás, megnövekedett vízfogyasztás és nagyobb mennyiségű vizelet) mellett a bőr elvékonyodását, a szőr ritkulását, kihullását okozhatja.
Pajzsmirigyhormon-hiánykor is szimmetrikus kopaszodás figyelhető meg. Súlyos esetekben csak a lábvégeken marad szőr az állaton. Ma már kaphatók a hormon pótlására megfelelően adagolható állatgyógyászati készítmények.

Forrás: Dr. Vainer Attila - Dr. Vau

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges!