KicsiKözepesNagy

Külső hallójárat gyulladása

Jelentősége abban áll, hogy a kutyák esetében nagyon gyakran találkozhatunk ezzel a betegséggel.
A fő hajlamosító tényező a terület nem megfelelő szellőzése, amely a lelógó fül (spániel), a dús szőrözöttség (uszkár), illetve a szűk hallójárat (shar pei) következménye.
A betegség közvetlen oka lehet baktérium, gomba, parazita (rühatka), allergia (bűzmirigy eredetű is) és idegen test (toklász).
A gyulladás miatt az állat fülét a szokásostól eltérően tarthatja, sokszor rázza, vakarja. A fülkagyló bőre kipirult, a tájék fájdalmas, nyomogatásra cuppogó hangot hallat. A külső hallójáratban, amely egészséges állatban teljesen üres, a kórfolyamat súlyosságától függően, sárgás, barnás, feketés, kellemetlen szagú, törmelékes, kenőcsös vagy folyékony váladék található.
A sikeres gyógykezelés záloga az állatorvosi beavatkozáson kívül az együttműködő gazdi is, aki képes a megfelelő helyi kezelésre, fülcsepp alkalmazására. Érdemes tudni, hogy a váladékból fültampon segítségével minta vehető. Ennek laboratóriumi elemzésével meghatározhatók a jelen levő baktériumok, gombák és paraziták, és ezáltal a specifikus kezelési mód.

Forrás: Dr. Vainer Attila - Dr. Vau

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges!