KicsiKözepesNagy

Vészegénység, anémia

A vérszegénység lényege a keringésben levő vér mennyiségének, illetve a vörösvérsejtek számának csökkenése. A kiváltó októl függetlenül megfigyelhető ilyenkor a nyálkahártyák, a bőr sápadtsága, esetleg kifehéredése, valamint az oxigénszállítás zavara miatt a gyengeség és a légszomj. A gyorsan lezajló esetekben sokkos állapot és elhullás is lehetséges.
A jelenség elképzelhető a vérképzés folyamatainak csökkenése (a csontvelő elégtelen működése) miatt vagy a fokozott vörösvértest-veszteség következtében. Ez sérülések, műtétek után, egyes fertőző betegségek (babéziózis) tüneteként vagy kémiai anyagok hatására fordulhat elő.
Utóbbira példa a patkányok és egyéb rágcsálók irtására használt kumarin-származékok által okozott mérgezés.
Az első tünetek a méreg felvételét követő 24-48 óra múlva jelentkeznek. Az állat bágyadt, gyenge, étvágytalan, de nem lázas. A nyálkahártyák sápadtak, rajtuk vérzések láthatók. A véralvadás zavara miatt apró mechanikai behatások is súlyos vérzéseket idéznek elő. A testüregekben vér halmozódhat fel. Ha ez a mellkasban történik, légzési nehézséget, fulladást okozhat. A test kiálló részein vérömlenyek képződhetnek. A testnyílásokból vér szivároghat.
A méreg felvételét követően, rövid időn belül, az állatorvos hánytatással, hashajtással megkísérelheti a felszívódás gátlását.
A véralvadás folyamatának normalizálására K-vitamin készítményeket lehet alkalmazni. Amennyiben ez nem elegendő, infúziós kezelésre, vérátömlesztésre van szükség.

Forrás: Dr. Vainer Attila - Dr. Vau

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges!