KicsiKözepesNagy

Bélelzáródás

A béltartalom tovahaladásának akadályoztatása az egyes bélszakaszok bénulása, összenyomódása, megcsavarodása, egymásba türemkedése miatt alakulhat ki. A folyamatot leggyakrabban mégis valamilyen idegen test okozza. A kutyák előszeretettel rágnak szét és nyelnek le különféle tárgyakat. Ezek lehetnek tömörek (kavics, barackmag, játékok), duzzadásra képesek (szivacs), lumennel rendelkezők (gumicsődarab), lineárisak (fonal, zsineg).
A legjellemzőbb tünet a szűnni nem akaró hányás. A víz sem marad az állatban. A kiürülő tartalomhoz széklet is keveredhet. A beteg állat bágyadt és teljesen étvágytalan. A hasi fájdalom jeleként a kutya szokatlan testhelyzeteket vesz fel (pl. hasát felhúzva púposít). Lázas állapot is kialakulhat. A bélsárürítés szünetelhet.
Biztos diagnózis röntgenvizsgálattal lehetséges. Ha a lenyelt tárgy ad röntgenárnyékot, akkor egy natív felvétel elegendő. Ha nem (műanyag, szivacs, fadarab), akkor előzetesen beadott kontrasztanyag segítségével tehető láthatóvá.
Minden gazdinak érdemes tudni, hogy ennél a kórfolyamatnál a betegség kialakulása és a kezelés előtt eltelt minél rövidebb idő a gyógyulás kilátása szempontjából döntő fontosságú!
Az idegen test a lenyelést követően néhány órán keresztül még a gyomorban található. Ilyenkor, ha a képlet mérete és formája lehetővé teszi, az állatorvos által adott hánytatószerrel megkísérelhető annak eltávolítása, vagyis szerencsés esetben az operáció elkerülhető.
Amennyiben mégis műtétre kerül sor, annak kilátásai időben elvégezve kedvezőek. Ha azonban a folyamat már előrehaladt, a kórjóslat kétséges. Beavatkozás nélkül a kutyának nincs esélye a túlélésre.

Forrás: Dr. Vainer Attila - Dr. Vau

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges!