KicsiKözepesNagy

Gyomor-bélgyulladás

Kutyában a gyomor bántalmazottságára utaló tünetek gyakoriak. Az önálló gyomorbetegségek ellenben ritkák. Az elváltozások más szervek (legtöbbször a belek) betegségeihez társulnak.
A gyomor-bélgyulladás kialakulásában nagyon sokféle tényező játszhat szerepel:
- fizikai, kémiai hatás (túletetés, forró eleség, hideg-jeges víz és idegen anyagok mint műbél, csomagolóanyagok, műanyag tárgyak),
- vegyi anyagok (növényvédő szer, tisztítószer), gyógyszerek,
- romlott, avas, nem megfelelően előkészített étel,
- hirtelen takarmányváltás,
- egyes növények,
- allergizáló anyagok,
- és kórokozók (baktériumok, gombák, vírusok, paraziták)

A gyomor gyulladására utaló legjellemzőbb tünet a hányás. Üres gyomor esetén ez tojásfehérjére emlékeztető állagú, áttetsző-fehér színű, habos váladék.
A kiváltó tényezőktől függően vért, ételmaradékot, csontszilánkot, emészthetetlen anyagokat, parazitákat, stb. tartalmazhat.
A fő tünet mellé sokszor étvágytalanság, bágyadtság, hasi fájdalomra utaló testtartás is társul.
Kevésbé súlyos esetekben a kiváltó ok kiküszöbölésével spontán gyógyulás is lehetséges.
Ez elősegíthetjük azzal, ha legalább fél napig koplaltatjuk az állatot.
Folyadékpótlásra természetesen ezen időszak alatt is szükség van. Legjobb ilyenkor egyszerűen nem túl hideg vizet vagy kamillateát adni az állatnak. Figyelni kell azonban arra, hogy egyszerre ne igyon sokat a kutya, mert azt valószínűleg hamarosan kihányja.
Ha kedvencünknek egyáltalán van étvágya, könnyen emészthető, alacsony zsírtartalmú, diétás eleség javasolt (pl. sovány csirkehús és rizs, vagy a betegség kezelésére előírt diétás táp). Ezzel naponta többször, kis adagokra osztva etessünk.

Nagyon gyakori, hogy a gyomor érintettségéhez bélgyulladás is társul. Ilyenkor az emésztés, felszívódás folyamatai zavart szenvednek. A bélflórában a kórokozó baktériumok kerülnek túlsúlyba. Az általuk termelt rendellenes anyagcseretermékek és a nem megfelelő táplálékfelvétel a kutya általános állapotára is hatással van.
A bélgyulladás jeleként kedvetlenség, étvágytalanság, a has felhúzása, púposítás, esetleg a bélhangok felerősödése figyelhető meg.
A legtipikusabb tünet a hasmenés. A bélsárürítés gyakorisága változó lehet (általában megnövekszik), a széklet állaga egészen vízszerűig hígulhat. A színe a világossárgától a feketésbarnáig terjedhet, és emésztetlen takarmányrészeket, idegen anyagokat, vért tartalmazhat.
Enyhébb esetek kezelésére a koplaltatás, diéta alkalmazása is elegendő lehet, azonban fontos a megfelelő folyadékpótlás. A kiszáradás veszélye akár hányás, akár hasmenés esetén fennállhat.

Forrás: Dr. Vainer Attila - Dr. Vau

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges!