KicsiKözepesNagy

Fogkövesség

A kutyában a fogszuvasodás csak elvétve fordul elő, sokkal gyakoribb a fogkövesség. Ebben az esetben a fogaknak főleg a külső felületén sárgás, barnás, plakkszerű felrakódások keletkeznek. Idősebb korban szinte minden egyednél láthatunk ilyeneket. Akkor van jelentőségük, ha már fiatalon, nagy mennyiségben megfigyelhetők.
A fogkövek szerkezete porózus, így a szájgyulladást, ínygyulladást okozó baktériumok számára kiváló életteret jelentenek. További negatív következmény a jellegzetes, kellemetlen szájszag, az ínysorvadás, a fogak meglazulása. A betegség inkább a kisebb testű fajtákra jellemző (uszkár, spániel, yorkshire terrier, csivava), de egyedi hajlam esetén nagytestű kutyában is előfordul.
A megelőzés céljára számos táplálékkiegészítő, kutyafogkrém, fogkefe és egyéb gyógyszerkészítmény kapható, amelyek mechanikus vagy enzimes úton akadályozzák meg a lepedék képződését. Újabban egyes tápok is tartalmaznak fogtisztító hatású anyagokat. Kedvező lehet olyan táplálék etetése (csont), amely rágásra készteti az állatot.
A már meglévő elváltozás megszüntetésére azonban ezek a módszerek nem alkalmasak. A fogkő eltávolítását állatorvos végezheti mechanikus vagy ultrahangos módszerrel. Utóbbi beavatkozás hatékonyabb, de elvégzéséhez az állatot szinte minden esetben altatni szükséges.

Forrás: Dr. Vainer Attila - Dr. Vau

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges!