KicsiKözepesNagy

Fonálférgesség

A kampósfejű férgek (Ancylostomatidae-család) a fonálférgek közé tartozó, 1-3 cm nagyságú élősködők. A vékonybél nyálkahártyáján tapadnak meg, itt vérrel és hámmal táplálkoznak. Ez a parazitózis világszerte elterjedt, hazánkban is előfordul. Főleg a fiatal, rosszul táplált, zsúfoltan tartott állatokat betegíti meg. A fertőződés szájon át a féreglárva felvételével, az anyaállat tejével vagy akár a sértetlen bőrön keresztül (ilyen módon az ember is fertőződhet) megtörténhet. A férgek a bél nyálkahártyáját károsító váladékot termelnek, és jelentős vérveszteséget is okozhatnak. Emiatt a kölyökkutyák vérszegényekké, fáradékonyokká, soványakká válhatnak. Enyhe, illetve súlyos vérzéses hasmenésük lehet. Keringési elégtelenség miatt elhullás is előfordulhat.
A betegség ellen rendszeres féregtelenítéssel és a környezet szárazon tartásával lehet védekezni, mert a féreglárvák a szárazságot rosszul tűrik.

Az ostorférgek (Trichuris vulpis) olyan fonálférgek, amelyek kutyáink vastagbelében igen gyakran előfordulnak. Szerencsére az emberre nézve nem veszélyesek.
5-8 cm nagyságú testük elülső kétharmada hajszálvékony, a hátulsó része kiszélesedik.
Klinikai tüneteteket általában csak fiatal állatokban alakítanak ki. A súlyos fertőzöttség véres hasmenést, lesoványodást, vérfogyottságot, sőt elhullást is eredményezhet. A paraziták jelenléte az ellenálló képesség csökkenését okozza. Az ellenük való védekezéskor a féreghajtó szerek hatóanyagainak kombinált alkalmazására, illetve kúraszerű kezelésre van szükség.

Szintén a fonálférgek közé tartoznak a kutyák leggyakrabban előforduló belső élősködői, az orsóférgek (Toxocara-, Toxoscaris-fajok). A magyarországi ebek 30-40%-a születik fertőzötten. Közegészségügyi szempontból is jelentősek, mert vándorló lárváik az ember megbetegedését is előidézhetik.
Az ebek fertőződésre a petékkel szájon át, a méhben a születés előtt és az anyatejjel történhet. A 10-18 cm hosszú, ivarérett férgek fiatal kutyában 30 nap alatt alakulnak ki. Idősebb korban a lárvák a szervezetben vándorolnak és nyugalmi állapotba kerülhetnek, amiből hormonális hatásra, a vemhesség idején vagy tejelválasztás megindulásakor aktiválódnak.
Tünetekben jelentkező fertőződés kölyökkorban jellemző. A paraziták mérgező anyagok termelésével, mechanikusan és a táplálék elvonásával károsítják a szervezetet. Hasmenés, lesoványodás, hányás, idegrendszeri tünetek, dobszerű nagy has kialakulása figyelhető meg. 2-3 hetes állatoknál elhullás is lehetséges.
A kölykök számára első alkalommal 14 naposan, majd kéthetes időközönként többször kell féreghajtó szereket adni. Szuka kutyánál a vemhesség előtt és annak vége felé, valamint a szoptatás alatt, a kölykökkel egyidejűleg javasolt valamilyen készítményt alkalmazni. A felnőtt állatokat negyedévente kezelve tudjuk az ivarérett, petéket ürítő férgek kifejlődését és ezzel az emberi fertőződést megakadályozni. Mivel a peték rendkívül ellenállóak, a környezetből való felvételük esélyét megszüntetni nem, csak csökkenteni tudjuk a higiéniai előírások betartásával (az ürülék megsemmisítése, fertőtlenítés, stb.).

Forrás: Dr. Vainer Attila - Dr. Vau

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges!