KicsiKözepesNagy

Légynyüvesség, myiasis

A nyári időszakban, legtöbbször hosszú szőrű, idősebb, nehezen mozgó vagy védekezésre képtelen, beteg egyedeken figyelhető meg.
Kutyáinkat általában fémeslegyek támadják meg, amelyek csillogó kék vagy gyakrabban zöld színűek (selymes döglégy).
Ezek a rovarok akkor rakják petéiket előszeretettel az ebek testfelületére, ha az ott a kikelő lárváik, a légynyüvek számára kedvező feltételeket találnak.
Meleg időjárási viszonyok között, amikor a legyek aktívak, a betegség kialakulására az alábbi esetekben van a legnagyobb esély:
- Ha fürdetés vagy úszás után a hosszú szőrrel rendelkező állat kültakarója befülled, nem képes kiszáradni.
- Ha a verekedésben vagy egyéb módon szerzett sebeket nem vesszük észre, vagy azok kezelése nem megfelelő.
- Ha hasmenés miatt a végbéltájékon a kültakaró bélsárral, vizelettel szennyezett.
- Ha a kutya rágja, vakarja magát valamilyen allergiás folyamat, bolhásság miatt. Ilyenkor sebeket okozhat magán, nyálával a szőrét, bőrét feláztatja, ami szintén vonzza a parazitákat.
Megfelelő körültekintéssel a betegségre már egyes ráutaló jelek előfordulásakor is gondolnunk kell. Feltűnhet, hogy a kutya szőre egyes részeken folyton nedves (jellemzően a farktő környékén). Az állat nyugtalan, és szeretné az adott tájékot elérni, vakarni. A szokásosnál több csillogó zöld színű legyet látunk az eb tartózkodási helyén.
Mivel a folyamatok általában a szőrtől fedett helyen zajlanak, a gazdik a betegséget gyakran csak előrehaladott állapotában veszik észre. Ilyenkor a területet megtisztítva már meglehetősen durva, undort keltő tüneteket láthatunk. A felnőtt rovarok apró fehér petéiket csomókban rakják a szőr közé. A kikelő lárvák sokszor szintén tömegesen előfordulva több centiméteres kártereket, üregeket rágnak a kutya bőrébe, testébe. A tevékenységük következtében keletkező és felszívódó mérgező anyagok miatt a gazdaállat ekkor már bágyadt, elesett lehet.
Ezekben az esetekben mindig állatorvosi kezelésre van szükség. A legfontosabb feladat az élősködők eltávolítása, elpusztítása az érintett terület fertőtlenítése, és a szervezet védekező működésének támogatása. A legyek további invázióját repellens (a rovarokat távolt tartó) szerekkel akadályozhatjuk meg.
A gazdik azzal tehetnek legtöbbet kedvenceikért, ha a kockázati tényezők előfordulásakor a betegségre utaló jeleket idejekorán felismerik. Ezzel elkerülhető, hogy a súlyosbodó folyamatok az állat számára végzetessé váljanak.

Forrás: Dr. Vainer Attila - Dr. Vau

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges!