KicsiKözepesNagy

Diszplázia

Lásd még: Csípőízületi diszplázia

Az egyik leggyakoribb, több gén által meghatározott, döntően örökletes mozgásszervi megbetegedés kutyákban. Genetikai eredete következtében a terhelt szülők utódai között több a beteg, mint általában, és bizonyos nagy testű, gyorsan növekedő, fejlődő fajták (német juhász, rottweiler) hajlamosak a kórformára. A folyamatot azonban a tartási, táplálkozási tényezők is befolyásolják. Leggyakoribb formája a csípőízületi diszplázia, de sajnos gyakran előfordul a mellső végtagok esetében is (könyök- és vállízületi diszplázia).
A combcsont fejének ellapulása, az ízületi vápa sekély volta, a nem megfelelő kapcsolódási szög és a laza ízületi szalagok miatt instabillá válik az ízület. Az állandó, túlzott, rendellenes mechanikai igénybevétel fájdalmasságot okoz. Gyulladásos folyamatok alakulnak ki, amelyek tartósan fennmaradnak, és az ízület eltorzulásához, izomsorvadáshoz, csontnövedékek kialakulásához vezetnek. Az első tünetek akár már 4-12 hónapos korban megfigyelhetők. A beteg egyedek bizonytalanul járnak, kerülik a megterhelő mozgást, nehezen állnak föl, sántítanak, kímélik a hátulsó végtagjaikat, amelyek izomzata is gyengébb a megszokottnál. A csípőízület vizsgálatkor érzékenynek bizonyul.
A pontos diagnózis csak röntgenfelvétel alapján állítható fel, ami 6-8 hónapos kortól mutat értékelhető képet, de a biztos mentesség kimondása sokszor csak 1,5-2 évesen lehetséges. Bár a röntgenlelet és a klinikai tünetek között nem lineáris az összefüggés, a közepes vagy súlyos diszpláziával rendelkező egyedek munkakutyának vagy szolgálati célra alkalmatlanok.
Az állat gyors növekedése az, ami igazából tovább rontja az elváltozások mértékét. A betegség kialakulásának esélye csökken a fiatal kutyák visszafogott táplálása (energia és fehérjebevitel korlátozása, vitaminok és ásványi anyagok megfelelő adagolása), és a terhelt egyedek tenyésztésből való kizárása esetén. Az ízületi porc képződését és regenerációját segítő készítmények adagolása viszont jótékony hatású lehet.
A kezelés, a klinikai tünetektől függően, fájdalom- és gyulladáscsillapítók alkalmazásával és különböző műtéti eljárásokkal valósítható meg.

Forrás: Dr. Vainer Attila - Dr. Vau

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges!