KicsiKözepesNagy

Bolhásság

A kutyák leggyakoribb külső élősködője.
A kifejlett bolhák többnyire a gazdaállaton tartózkodnak. A parazitózis esetén a fejlődési alakok a környezetben is nagy számban jelen vannak. Tömeges elszaporodásukra főleg a nyári, melegebb időszakban kell számítanunk. Télen ugyan jellemzően kevesebb bolhás állattal találkozunk, de önmagában a hideg időjárás nem pusztítja el a parazitákat. A védekezésre ilyenkor is szükség van.
A szőr között jól láthatóak a 2-3 mm nagyságú, oldalt lapított, sötétbarna, szárnyatlan paraziták. Ugyanitt a bolhák ürüléke fekete, apró, kávézaccszerű törmelék formájában tűnik fel. A kifejlett egyedek állandó vérszívásukkal (súlyos fertőzés esetén a vérveszteség tetemes is lehet) nyugtalanítják az állatot, viszketést, szőrhullást okoznak. Az arra hajlamos ebekben allergiás bőrgyulladást is kialakíthatnak. Az elváltozás többnyire a fartő tájékát és a gerinc vonalát érinti. Ezen a területen a szőr megritkul, a rágástól gyakran nedves és a szokottnál durvábbá válik.
A bolhák az uborkamagképű galandféreg köztigazdái, terjesztői.
Védekezni ellenük a tartási hely tisztításával, fertőtlenítésével és a kereskedelemben, patikákban kapható bolhaellenes szerekkel lehet.

Forrás: Dr. Vainer Attila - Dr. Vau

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges!